Callington Bowling Club

cbc_badge_s
BC_Logo

Short Mat

Leagues 2017-8

Eastern Area Premier League

Callington Eagles lost to Calstock 0-6 on points and 15-31 on shots.
Eagles names first
Pauline Rutherford, Rosalind Redfern, Alan Jones & Tony Baldwin lost to J Lyons, I Rea, J Deville & B Baker 7-11.
Les Rutherford, John Banks, Mike Tredinnick & Steve McGuire lost to R Martin, A Barrowman, T Lyons & B Jackman 8-20.

Eastern Area Division One
Callington Falcons lost to St. Germans 1-5 on points and 13-24 on shots
Falcons names first.
Janet Finney, Fred Staff, Judy Hughes & Steve Gibson drew with D Vass, C White, G White & R Hudson 8-8
Richard Stevens, Raymond Olver, Mick Gorman & Michael Cox lost to P Daw, V Herpels, P Searle & J Andrew 5-16.

Callington Kestrels lost to Torpoint 2-4 on points and 19-22 on shots.
Kestrels names first.
Peter Healy, Annette Healy, Arthur Fielder & Roger Ellard lost to J Jenkins, M Coles, C Willing & J Garland 4-15.
Tony Quinn, Les Dale, Merlyn McGuire & Mick Dickson beat B Hoskins, B Colls, R Blatchford & D Haywood 15-7.

Callington Hawkes beat Lanreath Green 6-0 on points and 20-10 on shots.
Hawkes names first.
Hilary Clarke, Brian Clarke, Mandy Jones & Malcolm Raine beat B Solt, J Rowley, M Croker & R Rowley 8-5
Ann Gorman, Laura Stevens, Sandie Wills & Marie Richards beat D Croker, J Martin, T Lloyd-Richards & A Johnstone 12-5.

Eastern Area Division 1

Eastern Area Premier

Team Played Won Drawn Lost Shots + Shots - Points
Dobwalls 24 17 1 6 295 159 53
Saltash Blues 24 14 2 8 281 195 48
Landrake 24 14 2 8 326 187 46
Duloe Blues 24 15 0 9 249 208 44
Callington Eagles 24 13 0 11 240 229 39
Calstock 22 9 0 13 185 248 26
Saltash Whites 22 8 0 14 170 301 22
East Taphouse 22 6 1 15 168 266 20
Lanreath Reds 22 5 0 17 165 286 14
Team Played Won Drawn Lost Shots + Shots - Points
Liskeard 26 16 2 8 266 211 54
Callington Falcons 26 16 2 6 270 197 47
Saltash Kernow 26 15 1 8 289 186 41
Pensilva 26 13 0 13 256 226 41
St. Germans 26 11 3 8 191 221 41
Torpoint 26 9 1 12 184 215 39
Crafthole 26 9 1 14 203 244 34
Callington Hawks 26 10 2 14 222 254 32
Lanreath Greens 26 9 0 17 194 254 25
Callington Kestrels 26 8 0 16 185 252 20

LEAGUES 2016-7
Callington Eagles finished in second place to Landrake in the East Division Premier League by three points. Defeats to Dobwalls and Duloe cost the club dearly in the closing stages.
Callington Falcons finished in seventh place in the same league.

Callington Hawks finished in ninth place in Division One.

Short Mat Triples and Rinks Competitions
Rinks
The club short mat Fours competition took place on Saturday 21st January, with five teams participating.
The winners were Team A comprising John Banks, Les Dale, Tony Quinn, and Mick Dickson.
Runners up were Team B comprising Mike Cox, Annette Healey, Ray Olver, and Judy Hughes

Triples
The club short mat triples competition took place on Saturday 4th March.
Congratulations go to Team H (L. Dale, T. Quinn and M, Tredinnick) on winning the competition. Not only did they comprehensively win the final, they are the only team to win every match that they played in the league stage. Congratulations also go to Team B (Mr M. Jones, S. Gibson and A. Healy) who were the runners up on the day with their route simplified in the last league game due to a draw between Teams A & G.

Thank you to all that took part and ensured that the day ran smoothly(ish) and also for helping set the club up for a subsequent meeting.

On a final note, congratulations go to Tony Quinn, who has won the Short Mat Triples and Rinks this year. As one of the less experienced players on the day, it reflects on his bowling and the fact that anyone with any amount of experience can win in these two competitions; a great advertisement for the sport

You are viewing the text version of this site.

To view the full version please install the Adobe Flash Player and ensure your web browser has JavaScript enabled.

Need help? check the requirements page.


Get Flash Player